SK-CZ Klub » Slávnosť českého a slovenského folklóru

Archiv

Slávnosť českého a slovenského folklóru

Už po deviaty raz sa v sobotu 20. a nedeľu 21. augusta sa stane Skanzen kysuckej dediny vo Vychylovke dejiskom festivalu česko-slovenskej folklórnej vzájomnosti Jánošík & Ondráš Folk Fest, nazvaného po zbojníkoch z oboch brehov rieky Moravy. Tento ročník sa ešte viac než predchádzajúce zameriava aj na napĺňanie potrieb českej menšiny na Slovensku, súčasne však nezabúda na propagáciu regiónu, či na zastúpenie krajanov. Tomu zodpovedá aj podpora zo strany Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, Žilinského samosprávneho kraja a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Záštitu nad festivalom prevzala už tradične županka Erika Jurinová, ktorá sa každoročne aj osobne zúčastňuje, dokonca už od čias, keď ešte nebola v tejto funkcii.

            Festival organizuje Slovak & Czech World Network Žilina spolu so Slovensko-českým klubom z Prahy, Múzeom kysuckej dediny, Skanzenom vo Vychylovke, Slovak World Network z Prahy a Svetovým združením Slovákov v zahraničí.

Partnermi festivalu sú spoločnosti HOCHTIEF CZ, a. s., ISTAR, spol. s r. o. a Yucon CZ, s. r. o.

            V programe, ktorý sa začína v sobotu o 10:00 a pokračuje do 19:30 a v nedeľu potrvá od 11:00 do 15:30 sú okrem tradičných progamov aj perličky. Keďže je v skanzene unikátna úvraťová železnička, nechýba prepadnutie vlaku zbojníckou družinou, a to hneď dvakrát, či program Hrajúca a spievajúca železnička. Na svoje si prídu aj milovníci kuchyne starých materí – chýbať totiž nebude ani ochutnávka tradičných jedál. V nedeľu od 13:00 sa uskutoční aj Svätá omša pri objekte Kaplnky Panny Márie Ružencovej na lúke, pochopiteľne s folklórnymi prvkami.

            Festival moderuje česko-slovenské duo – moderátorka RTVS Martina Karlíková a český rozhlasový moderátor a dlhoročný hovorca Rožnova pod Radhošťom Tomáš Gross. Riaditeľom festivalu je predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský, programovým riaditeľom  známy folklórista Dušan Gelien. Účinkujú FS Šmykňa Ostrava, FS Senior Oravan, FS Podpolianski vrchári Detva, Old Stars Břeclav, FSk Kýčera Čierny Balog, FS Senior Staroľubovňan, DFS Drevárik Krásno nad Kysucou, ĽH Potočiari Nová Bystrica, ĽH KAF Hojana Žilina, Kantar Praha, Vajčovská trojka, Drahoš Daloš, Maja a Radko Záhumenskí a ďalší.

 

KOMPLETNÝ PROGRAM:

 

SOBOTA 20. 8. 2022

 

10.00: Pozdrav Vychylovke
Účinkujú: DFS Drevárik, Maja a Radko Záhumenskí, Drahoš Daloš, ďalší sólisti a inštrumentalisti festivalu

11.00: 1. prepadnutie vlaku zbojníckou družinou

13.00: 2. prepadnutie vlaku zbojníckou družinou

14.00 – 14.30: Husličky z javora (železničná stanica) – prezentácia ľudových hudieb zúčastnených súborov, pozvánka

15.15 – 16.30: Keď si ja zaspievam

Účinkujú: speváčky a speváci zúčastnených FS a Fks festivalu, spevácke skupiny a ľudové hudby

Autor programu: Ján Matuška

17.00 – 18.30: Prišli sme k vám…

Účinkujú: folklórne súbory festivalu

Autor programu: Paľo Gažo

19.30: Ľudová zábava (amfiteáter)

 

NEDEĽA 21. 8. 2022

 

11.00 – 11:30: Hrajúca a spievajúca železnička
Účinkujú: folklórne súbory festivalu

13.00: Svätá omša (Kaplnka ružencovej Panny Márie)

13.30 – 15.30: Galaprogram Z dediny do vesnice

Autor programu: Dušan Gelien

Účinkujú: folklórne súbory, skupiny a sólisti festivalu

Sprievodný program:

nedeľa: Kuchyňa starých materí – ochutnávka tradičných jedál

 

Vladimír Skalský,

riaditeľ festivalu

Top