SK-CZ Klub » Na Polévkový festival s Rumcajsovou zelňačkou

Archiv

Na Polévkový festival s Rumcajsovou zelňačkou

 
 

Naše staročeská bramboračka na loňském Polévkovém festivalu měla velice příznivý ohlas, nicméně přece se nemůžeme opakovat, říkaly jsme si. Před pěticí žen z našeho klubu vyvstala tedy zásadní otázka: tak jakou? Česká kuchyně je na polévky bohatá, ale – jakou? Organizátoři festivalu Rozmanitost, který pořádalo EHMK jak v zkratce zní Evropské hlavní město kultury 2013, v rámci kterého se Polévkový festival konal, dali do podmínek uvařit nejméně 20 litrů polévky typickou pro mateřskou zemi určité národnosti. Anebo pro území, na němž menšina žije, protože například Rusíni nebo Romové mateřskou zemi nemají.

Po prostudovaní podmínek jsme vyloučily Podkrkonošské kyselo, protože tolik chlebového kvásku na 20 litrů polévky bychom v Košicích nesehnaly. Ale ve východních Čechách jsme zůstaly, konkrétněji v Českém ráji u Jičína a nakoukly do hrnců Mance. Rumcajs byl sice doma, ale nic nenamítal, věnoval se Cipískovi. Pak jsme rozpočítaly recept na takové množství, nakoupily suroviny a šéfkuchařka Vierka Bačová se dopoledne v den D pustila do vaření. Po celém paneláku se asi za hodinku linula vůně zelí zahuštěného rajčatovým protlakem, klobásky, bazalky….Už jen asi 27 litrů polévky přelít do várnic a převézt do Kasáren/KulturParku. Stánek jsme si patřičně vyzdobily a očekávaly první zájemce… Při našem stánku se návštěvníci festivalu (podle počtu prodaných kuponu na polévky jich mělo být zhruba 1200) permanentně zastavovali, ochutnávali, fotografovali si vytištěný recept, ptali se na podrobnosti. Za necelou půldruhou hodinu byly várnice prázdné.

S Rumcajsovou zelňačkou jsme sice neobsadili žádné z prvních třech míst, ale podle vyjádření mnoha lidí patřila určitě mezi pět-šest nejchutnějších polévek. Jednu originalitu však na kontě máme. U našeho stánku – jako jediného z 27 – byl stolek, na kterém děti mohly kreslit Rumcajse, Manku nebo Cipíska. Zájem byl skutečně nečekaný, i když tu postavičku ani pohádku současné děti už moc neznají. Ale rodiče, kteří v dětském věku sledovali příběhy – v překladu Rumpela, Janky a Ciášika – si vzpomněli. A malí výtvarníci, kteří nejvýstižněji nakreslili některou z těchto pohádkových postav, si natěšení na hrudi odnášeli medaile s marcipánovým Rumcajsem.

novějšído Fotogaleriestarší

Top